Senior Leadership Team

Sue Ackroyd

Sue Ackroyd

CEO/Executive Principal

Caroline Booth

Caroline Booth

Chief Operating Officer

Karl Adamski

Karl Adamski

Head of School

Damien Talbot

Damien Talbot

Deputy Principal - Head of Residential Services

Leanne Clarke

Leanne Clarke

Vice Principal - Further Education

Tom Gilbody

Tom Gilbody

Vice Principal - Learning and Development

Georgina Poole

Georgina Poole

Vice Principal - Policy & Practice

Head of Education Jo Sayles

Head of College Simon Cotton

Head of PBS and Joint Lead on Reducing Restrictive Practice Barrie Campbell 

School Senior Teacher  Amy Carr

School Teachers Katie Arey, Helen Illingworth, Siobhan Roe, Michelle Bedford, Adele Greenleaf, Brogan Wightman, Marisa Joppich, Shelley Williams, Ben Asquith, Charlotte Gilpin (UQT), Joe Fitzpatrick (UQT)

Outdoor Education Specialist Liam Rowe

Pastoral Lead Razwan Amin 

Learning Support Practitioners

Marc Audsley, Cressida Banks-Klos, Beverley Lee, Paris Stewart, Ayshia Rafiq, Karrera Coore, Monique Francois, Dyonne Lindsay, Jade Osborne, Darren Batterton, Ashleigh Bond, Gareth Holliday, Carol Brown, Sophie Swallow, Sobia Mahmood, Laura Leeming, Damarni Lawrence, Emily Aked, George Norbury

College Lead Teacher Sarah Dawson

College Teachers Dawn Wheldrick, Steven Fawthrop, Clair Britton, Paul Leeming, Teresa Clarke

Head of LSP Operations and Joint Lead on Reducing Restrictive Practice

Stewart Griffiths (Child Protection Deputy)    

Senior Teaching Support Practitioners 

Ann-Marie Lehmann, Wendy Marshall, Nicola Wood

Teaching Support Practitioners (TSP)

Helen Roberts, Jack Pickford, Sarah Godfrey, Debbie Fitzpatrick, Amy Jones, Jo Rollins, Daniel Gavin, Shauna Robinson, Richard Stewart, Melanie Bailey, Sheryl Sweeney

Learning Support Practitioner (LSP) Supervisors

Camilla Boussaada, Nicole Trew 

Learning Support Practitioners

Helene Mellor, Kerry Fitzpatrick-Mullarkey, Stacey Spencer, Momodou Jeng, Stephanie Merritt, Carl Coleman, Tracy Kirbyson, Terie Gartland, Kath Binns, Danielle Regan, Courtney House, Keisha Clarke, Fintan Wall, Triin Mitchell, Lauren McCamley, Pascha Pike, Helen Rushby, Emily Clark, Sharna Palmer, Vicki Sewell, Hannah Boyle, Lola Greenwood, Emily Larkin, Karen McDonald, Elle Castledine, Hamed Hamati, Lauren Hunt, Melanie Edgar, Mitzie Swaby, Helen Tate, Millie Armstead, Cad Melbourne, Kirsty Hadley, Charlotte Stansfield, Andrew Pike, Emma Matthews

Head of Commissioning  AJ Hemingway

Admissions Lead Jon McBurney

Admissions Support Natalie Webster

Psychotherapy Team

Head of Therapies & Art Psychotherapist  Lucy Everitt

Senior Drama Therapist  Jim Cameron

Clinical Psychologist Sam Walker

Music Therapists  Amy Shipley, Nick Richards. Ella Cross

Dance & Movement Psychotherapist Erikas Vaitulevicius

Psychotherapist/EMDR Therapist Nancy Maillie

Therapy Assistant (temp) and Makaton Lead Chelsea Singh

 

Speech and Language Team

Occupational Therapy Lead Christina Smith

Speech & Language Lead Therapist Heather Clarke

Speech & Language Therapist Jane Handley, Lydia Rodger

 

Family Team

Family Therapist Kim Webb

Family Counsellor Lauren Kershaw

Head of Care Gareth Walters

Social Worker and Safeguarding Manager Kirsty Helliwell

House Leaders Matthew Hill, Carl Gregg, Tom Forsyth, Tracey McGuiness

Senior Residential Social Care Workers David Cartner, Rob Healey, Helen Bottomley, Laura Kelsey, Dallas Ghani, Zoe Hepworth (Acting)

Residential Social Care Workers

Charlotte Powles, Luke Roberts, Teoni Patrick, Mia Gregg, Millie Leadbeater

Family Intervention Support Worker Sue Bradley

 

Nurses Sara Hill, Andrea Davies (Occupational Health)

Lifestyle Coach & Personal Trainer Gareth Potts

House Leader Tom Forsyth

Senior Residential Social Care Worker Justin Waterworth, Billie Moyers

Teacher Lucie Carruthers 

Head of Central Services Lisa King

Business Support Manager Tina Read

PA to CEO/COO and SLT Tonicha Barton

PA to Governors, Trustees and Data and Exams Officer Vanessa Talbot 

School Secretary Adele Beer

Head of Finance Sam Childe

Finance Assistant Sarah Wynne

Payroll Manager Jen Clegg

Head of HR   Sonia Stewart

HR Manager   Emma Boyle

Head of IT Alan Godfrey

IT Technician Nigel Stewart, Richie Palfrey

Senior Admin Assistant/Reception Supervisor Karen Sturgeon

Admin Assistants  Tom Clarke, Holly Moore, Erica Lord, Rebecca Williams, Joanne Rowe

HR Assistant Peyton Williams 

Catering Manager Andrew Scott

Cooks Neil Dear, Elli Harling

Kitchen Assistant Wendy Lee

Housekeeping Supervisor   Jane Taylor

Housekeeping Assistants  Linda Barrett, Brenda Yates

Head of Premises Mick Cartwright

Head of Corporate Compliance and H&S Paul Ackroyd

Premises/Maintenance Jason West, Antonio Turkaly, Jack Javens, Lee Smith

Waking Night Staff Selwyn Lewis

Gardener Dean Wilson

Cleaning Manager Sue Horsfield

Cleaning Supervisors Rosie Egege, Fiona Hirst

Cleaners Wendy Mitchel, Mandy Hinchliffe, Karen O'Rieadon, Stacey Mears, Roxy Greenwood, Nicole Pamment

 

Please click here to find the school structure