01484 710 123

Contact us

Follow Us

“You clearly have a lot of experience in your field and this shows through your provision of education and care” Doncaster Children’s Commissioning Officer “The overall experiences and progress of children and young people is outstanding” – Ofsted “The quality of care and support is outstanding” – Ofsted “Outstanding again… fantastic school with amazing staff, my son is loved and cared for and has been given such brilliant opportunities” Parent “Amazing school with dedicated, caring staff who genuinely believe in the boys” Parent

Our Staff

Senior Leadership Team

Principal    Sue Ackroyd

Deputy Principal     Caroline Booth

Deputy Principal   Martin Gibson

Vice Principal (Care) Damien Talbot

Vice Principal (Education) Rajinder Randhawa

 

Education Team

Head of Education

 Helen Callaghan (SENCO)

Senior Teachers

Jason Wilkinson

Karl Adamski 

Teacher with lead responsibility for

positive behaviour and strategies

Barrie Campbell

  Teachers  

Jenny Marshall, Val Stewart,  Amy Carr, Katie Mills  

 

Learning Support Team

Emotional Learning Leader

Stewart Griffiths

Learning Support Co-ordinator

Janet Quanne

Senior Learning Support Assistants

Katy Collins (HLTA), Brenda Yates,

Chris Godridge, Rechelle Boothroyd

Learning Support Assistants

Abigail Shaw-Aisu, Alison Higgins, Robert Paradise, Helen Roberts, Glenn Lamont, Jack Pickford, Ann-Marie Lehmann

Individual Support Workers

Christine Chapman,  Helene Mellor, Mohammed Rafiq, Phil Raud, Nicola Ross, Rochelle Liburd, Carl Coleman, Hasnain Zahoor, Sharon Holloway, Camilla Boussaada, Vaqaas Ahmed, Erikas Vaitulevicius, Raheem Khan, Kay Taylor,  Mohammed Obaydullah, Holly Moore, Marina Taylor, Seifeddine Boussaada, Anna Halfacre, Mohammed Odaydullah, Stephanie Young, Taryna Mitchell, Adam McSkimming, Marc Audsley, Nicole Trew

 

Therapies Team

Head of Therapies  Sarah Ayache

Educational/Counselling Psychologist Dr Phil Jones

Drama Therapist  Jim Cameron

Family Counsellors  Bridget Tardivel, Rachel Cowdrey

Occupational Therapists Rachel Hussey, Christina Smith

Art Psychotherapist  Lucy Everitt

Music Therapists  Aby Vulliamy, Amy Shipley

Speech & Language Therapist Catherine Lord

Art  Therapist Lucy Harrison

Family Welfare Practitioner Jennie Adamski 

Specialist Outreach Counsellor  Johnny Ireland

 

 

Care Team

 Learning Leaders

Debbie Ball, Gareth Walters, Anthony Hemingway, Ian Morton

Senior Residential Social Care Workers

Gary Charlesworth, Gavin Moody,  David Cartner, Wayne Codman, Laura Kelsey, Tom Forsyth, Wayne Allert, Rob Healey 

Residential Social Care Workers

 Sharon Barrett, Shane Ogilvie, Jon McBurney, Justin Waterworth, Joanne Hull

Trainee Social Care Worker

Kerry Fitzpatrick

Admissions & Learning Support Worker

Janice Hirst

School Nurse/Child Protection Manager

Ann Ashton

House Mother

Liz Blackburn

16+

Lead Carl Gregg

Co-ordinator Kirsty Helliwell

Tutor Nicola Ross

 

Support Services Team

Head of Support Services Lisa King

PA to SLT Vanessa Talbot 

School Secretary Adele Beer

Clerk to the Governing Body  Vanessa Talbot

Finance Manager Sam Childe

Payroll Manager Vicki Quinn

HR Manager  Sonia Stewart

IT Manager Alan Godfrey

IT Assistant  Connor Hutchinson

Senior Admin Assistant April Charlesworth

Admin Assistant  Tom Clarke

 

Catering Manager  Ross Howarth

Cooks  Jane Seaburg

Kitchen Assistant  Wendy Lee

Housekeeping Supervisor   Jane Taylor

Housekeeping Assistants  Linda Barrett, Barbara Dunne

Waking Night Staff  Selwyn Lewis

Premises/Maintenance Deputy Jason West

Premises/Maintenance Darren Fox, Mick Cartwright

Corporate Compliance Officer Paul Ackroyd

Gardener  - (vacant)